Offcanvas Section

When your site's screen has not enough space you can use our Off-Canvas Section.
Freitag 19 Januar 2018

Ergebnisse 2009

50m Lauf
     Jonas Stumpf                M7           9.19     4.

     Philipp Stegen             M11           8.30     5.
     Lukas-Aaron Notheis        M11           8.63    10.

 

100m Lauf
     Luisa Götz                 W15          15.77    11.

     Katja Kling                WJB          14.87     4.
     Christina Bachert          WJB          15.04     7.


     Jens Fetzner               MJA          11.95     2.
     Alexander Trapp            MJA          12.51     5.
     Marcus Weiß                MJA          13.06     6.

     Claus-Thomas Kadelka       M20          12.13     9.

 

Weitsprung
     Luisa Götz                 W15           3.45    10.


     Jonas Stumpf                M7           2.93     4.

     Philipp Stegen             M11           3.88     4.
     Lukas-Aaron Notheis        M11           3.31    12.

     Jens Fetzner               MJA           5.32     1.
     Marcus Weiß                MJA           5.00     2.

 

Ballwurf 80g
     Jonas Stumpf                M7           22.5     7.

     Philipp Stegen             M11           41.5     2.
     Lukas-Aaron Notheis        M11           35.5     7.

 

Kugelstoß
     Sarah Kadelka              WJA          10.35     2.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          37.28     2.

 

400m Lauf
     Marcus Weiß                MJA          59.30     1.

 


100m Vorläufe
     Luisa Götz                 W15          15.73


     Jens Fetzner               MJA          11.83

 

100m Lauf
     Jens Fetzner               MJA          11.69     7.

 

Weitsprung
     Jens Fetzner               MJA           5.72     5.

     Helmut Gleichauf           M40           5.87     7.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          41.66     1. Regio-Meisterin

 

200m Lauf
     Helmut Gleichauf           M40          24.73    10.

 


Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          39.00     3.


     Max Binder                 M14          35.53     3.

 


1000m Lauf
     Jannik Arbogast            MJB       02:37.41     4.

 


Speerwurf
     Max Binder                 M14          37.47     3.

 


Vierkampf
     Maike Kadelka              WJC        2717      135.


     Michael Gromer             MJB        3402       29.

     Jens Fetzner               MJA        3881       27.
     Tobias Notheis             MJA        3569       48.

 

Fünfkampf
     Max Binder                 MJC        4385       18.

 

Die Einzelergebnisse

100m Lauf
     Maike Kadelka              WJC          17.03

     Luisa Götz                 WJB          15.40


     Max Binder                 MJC          13.04

     Michael Gromer             MJB          13.78

     Jens Fetzner               MJA          11.92
     Tobias Notheis             MJA          12.10

 

Weitsprung
     Maike Kadelka              WJC           3.34

     Luisa Götz                 WJB           3.75


     Max Binder                 MJC           4.79

     Michael Gromer             MJB           4.49

     Jens Fetzner               MJA           5.21
     Tobias Notheis             MJA           5.27

 

Kugelstoß
     Maike Kadelka              WJC           6.06

     Luisa Götz                 WJB           6.67


     Max Binder                 MJC           8.98

     Michael Gromer             MJB           8.80

     Jens Fetzner               MJA           8.27
     Tobias Notheis             MJA           7.47

 

Schleuderball
     Maike Kadelka              WJC          20.86

     Sarah Kadelka              WJA          42.22     1. Deutsche Meisterin


     Max Binder                 MJC          37.83

     Michael Gromer             MJB          33.50

     Jens Fetzner               MJA          35.57
     Tobias Notheis             MJA          26.26

 

1000m Lauf
     Max Binder                 MJC          03:52

 


100m Vorläufe
     Helmut Gleichauf           M40          12.39

 

100m Lauf
     Helmut Gleichauf           M40          12.03     1.

 

Weitsprung
     Helmut Gleichauf           M40           5.78     3.

 

200m Lauf
     Helmut Gleichauf           M40          25.02     2.

 


100m Vorläufe
     Jens Fetzner               MJA          11.48

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          40.12     6.

 


100m Vorläufe
     Helmut Gleichauf           M40          12.23

 

Weitsprung
     Helmut Gleichauf           M40           5.78     7.

 


Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          35.93     4.

 

4 x 100m
     männliche Jugend A:
     Weiß, M. - Fetzner, J. - Notheis, T. - Kercher, T.
                                             46.16     4.

 


Dreikampf
     Julia Mayer                WJD        1264       12.

     Jannika Läpple             WJC        1977        4.


     Steven Munk                MJF        1407       10.
     Marlon Gleichauf           MJF        1210       20.
     Konrad Plett               MJF         671       31.

     Jonas Müller               MJE        1663        8.
     Nico Marzinka              MJE        1360       13.

 

Die Einzelergebnisse

50m Lauf
     Marlon Gleichauf           MJF           9.40
     Steven Munk                MJF           9.40
     Konrad Plett               MJF          11.50

     Nico Marzinka              MJE           9.40
     Jonas Müller               MJE           9.20

 

75m Lauf
     Julia Mayer                WJD          13.10

     Jannika Läpple             WJC          11.70


     Michael Gromer             MJB          12.00

 

Weitsprung
     Julia Mayer                WJD           3.09

     Jannika Läpple             WJC           3.33


     Marlon Gleichauf           MJF           2.87
     Steven Munk                MJF           2.95
     Konrad Plett               MJF           1.92

     Nico Marzinka              MJE           2.85
     Jonas Müller               MJE           3.60

     Michael Gromer             MJB           5.08

 

Ballwurf 80g
     Marlon Gleichauf           MJF           13.0
     Steven Munk                MJF           21.0
     Konrad Plett               MJF           14.0

     Nico Marzinka              MJE           20.0
     Jonas Müller               MJE           23.0

 

Ballwurf 200g
     Julia Mayer                WJD           14.0

     Jannika Läpple             WJC           33.5

 


Fünfkampf
     Max Binder                 MJC        4271        3.

 

Die Einzelergebnisse

100m Lauf
     Max Binder                 MJC          13.34

 

Weitsprung
     Max Binder                 MJC           4.64

 

Kugelstoß
     Max Binder                 MJC           9.15

 

Schleuderball
     Max Binder                 MJC          35.44

 

Steinstoßen 5kg
     Sarah Kadelka              WJA          10.01     1. Badische Meisterin

 

1000m Lauf
     Max Binder                 MJC        04:07.4

 


Dreikampf
     Helmut Gleichauf           MJA        1572        1. Badischer Meister

 

Die Einzelergebnisse

100m Lauf
     Helmut Gleichauf           MJA          12.19

 

Weitsprung
     Helmut Gleichauf           MJA           5.75

 

Kugelstoß
     Helmut Gleichauf           MJA           9.15

 


Dreikampf
     Jannika Läpple             W13        1124        9.


     Jonas Stumpf                M7         720        4.

     Jonas Müller               M10         720       12.

     Paul Binder                M11        1009        3.
     Philipp Stegen             M11         975        4.
     Lukas-Aaron Notheis        M11         870       12.

     Nico Mossa                 M13         795        3.

 

Vierkampf
     Jannika Läpple             W13        1439        8.


     Jonas Müller               M10         967        4.

     Paul Binder                M11        1327        1. Kreismeister
     Philipp Stegen             M11        1203        3.

 

Die Einzelergebnisse

50m Lauf
     Jonas Stumpf                M7           9.14      243

     Jonas Müller               M10           9.12      245

     Paul Binder                M11           8.20      334
     Lukas-Aaron Notheis        M11           8.59      294
     Philipp Stegen             M11           8.22      332

 

75m Lauf
     Jannika Läpple             W13          12.23      323


     Nico Mossa                 M13          12.81      264

 

Weitsprung
     Jannika Läpple             W13           3.52      376


     Jonas Stumpf                M7           3.09      277

     Jonas Müller               M10           3.26      299

     Paul Binder                M11           4.11      400
     Lukas-Aaron Notheis        M11           3.41      317
     Philipp Stegen             M11           3.64      345

     Nico Mossa                 M13           3.28      301

 

Hochsprung
     Jannika Läpple             W13           1.20      315


     Jonas Müller               M10           1.08      247

     Paul Binder                M11           1.20      318
     Philipp Stegen             M11           1.20      318

 

Ballwurf 80g
     Jannika Läpple             W13           33.0      425


     Jonas Stumpf                M7           25.0      200

     Jonas Müller               M10           22.5      176

     Paul Binder                M11           34.0      275
     Lukas-Aaron Notheis        M11           32.0      259
     Philipp Stegen             M11           37.0      298

 

Ballwurf 200g
     Nico Mossa                 M13           23.0      230

 


100m Vorläufe
     Marcus Weiß                MJA          12.52

     Jonas Reimann              M20          12.38

     Helmut Gleichauf           M40          12.23

 

100m Lauf
     Helmut Gleichauf           M40          12.26     5.

 

Weitsprung
     Luisa Götz                 W15           3.40    11.


     Marcus Weiß                MJA           5.20    10.

     Jonas Reimann              M20           5.84     3.

 

Kugelstoß
     Sarah Kadelka              WJA           9.99     3.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          39.21     1.

 

400m Lauf
     Helmut Gleichauf           M40          56.74     9.

 

800m Lauf
     Luisa Götz                 W15        02:48.5     1

 

3000m Lauf
     Marcus Weiß                MJA       11:43.64     2.

     Helmut Gleichauf           M40       13:36.58    12.

 


Kugelstoß
     Sarah Kadelka              WJA          10.63     4.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          38.47     3.

 

Diskuswurf
     Sarah Kadelka              WJA          31.19     5.

 

800m Lauf
     Jannik Arbogast            MJB       02:03.85     2.

 


50m Vorläufe
     Lisa Daubert               W10           9.25

     Kübra Karabiyik            W11           9.24


     Jonas Stumpf                M7           9.42

     Nico Marzinka               M9           9.47

     Jonas Müller               M10           9.06

     Paul Binder                M11           8.29
     Lukas-Aaron Notheis        M11           8.68
     Peter Schmidt              M11           9.17
     Philipp Stegen             M11           8.63

 

50m Lauf
     Paul Binder                M11           8.40     5.

 

75m Lauf
     Marcel Bergner             M13          11.15     2.

 

Weitsprung
     Lisa Daubert               W10           3.02    14.

     Kübra Karabiyik            W11           3.15    19.


     Jonas Stumpf                M7           2.83     8.

     Nico Marzinka               M9           2.94     9.

     Jonas Müller               M10           3.33    11.

     Paul Binder                M11           4.06     2.
     Philipp Stegen             M11           3.80     5.
     Lukas-Aaron Notheis        M11           3.30    16.
     Peter Schmidt              M11           3.20    17.

     Marcel Bergner             M13           4.47     3.

 

Hochsprung
     Jonas Müller               M10           1.12     4.

     Paul Binder                M11           1.24     3.
     Philipp Stegen             M11           1.12     5.
     Lukas-Aaron Notheis        M11           1.04     8.

 

Ballwurf 80g
     Lisa Daubert               W10           21.0    10.

     Kübra Karabiyik            W11           22.0    16.


     Jonas Stumpf                M7           24.5     5.

     Nico Marzinka               M9           21.0    11.

     Jonas Müller               M10           25.5    14.

     Paul Binder                M11           46.0     1. Kreismeister
     Philipp Stegen             M11           37.0     4.
     Lukas-Aaron Notheis        M11           32.0     8.
     Peter Schmidt              M11           28.0    14.

 

Ballwurf 200g
     Marcel Bergner             M13           32.5     1. Kreismeister