Offcanvas Section

When your site's screen has not enough space you can use our Off-Canvas Section.
Samstag 23 Juni 2018

Ergebnisse 2010

 

60m Lauf
     Helmut Gleichauf           M45           7.77     3.

 

200m Lauf
     Helmut Gleichauf           M45          24.90     1. BW Meister

 


3000m Lauf
     Till Mersmann              MJB        20:39.3     3.

     Jannik Arbogast            MJA        12:19.2     1. Kreismeister

 


600m Lauf
     Jonas Stumpf                M8          02:14     1. Kreismeister

 


Kugelstoß
     Sarah Kadelka              WJA          11.27     1.


     Jonas Reimann              M20           8.73     3.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          45.00     1.


     Jonas Reimann              M20          41.27     3.

 

Diskuswurf
     Sarah Kadelka              WJA          34.05     1.


     Jonas Reimann              M20          19.91     3.

 


50m Lauf
     Jonas Stumpf                M8           8.74     1.

     Jonas Müller               M11           9.09    11.

 

75m Lauf
     Paul Binder                M12          11.77     2.
     Lukas-Aaron Notheis        M12          12.41     5.

 

100m Lauf
     Luisa Götz                 WJB          16.03    12.


     Max Binder                 M15          12.72     2.

     Jonas Reimann              M20          12.00     1.
     Claus-Thomas Kadelka       M20          12.70     5.

 

Weitsprung
     Jonas Stumpf                M8           3.55     1.

     Jonas Müller               M11           3.53     9.

     Paul Binder                M12           4.35     1.
     Lukas-Aaron Notheis        M12           3.75     6.

     Max Binder                 M15           5.50     1.

     Till Mersmann              MJB           4.67     4.

     Jonas Reimann              M20           6.69     1.

 

Hochsprung
     Jonas Müller               M11           1.16     4.

     Lukas-Aaron Notheis        M12           1.16     2.

     Till Mersmann              MJB           1.44     3.

     Jonas Reimann              M20           1.68     2.

 

Ballwurf 80g
     Jonas Stumpf                M8           24.5     3.

     Jonas Müller               M11           25.0    10.

 

Ballwurf 200g
     Paul Binder                M12           41.5     1.
     Lukas-Aaron Notheis        M12           32.0     5.

 

Kugelstoß
     Luisa Götz                 WJB           5.63     5.

     Sarah Kadelka              WJA          10.90     1.


     Paul Binder                M12           6.74     2.

     Max Binder                 M15          11.33     1.

     Till Mersmann              MJB           8.98     3.

     Claus-Thomas Kadelka       M20           9.19     3.
     Jonas Reimann              M20           7.92     4.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          45.11     1.


     Max Binder                 M15          46.09     1.

     Till Mersmann              MJB          29.75     5.

     Jonas Reimann              M20          42.52     1.

 

Diskuswurf
     Sarah Kadelka              WJA          31.79     1.

 

200m Lauf
     Tobias Notheis             MJA          25.11     3.

     Jonas Reimann              M20          25.10     5.

     Helmut Gleichauf           M45          24.45     4.

 

400m Lauf
     Helmut Gleichauf           M45          59.15     2.

 

1000m Lauf
     Paul Binder                M12        03:52.6     1.

     Max Binder                 M15       03:48.22     3.

 


100m Lauf
     Max Binder                 M15          12.76     1.

 

Weitsprung
     Helmut Gleichauf           M45           5.80     7.

 

Kugelstoß
     Sarah Kadelka              WJA          10.93     1.


     Max Binder                 M15          11.00     3.

     Till Mersmann              MJB           8.82     2.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          44.40     1.


     Max Binder                 M15          43.30     1.

     Till Mersmann              MJB          28.88     8.

 

80m Hürden
     Max Binder                 M15          13.76     4.

 

200m Lauf
     Helmut Gleichauf           M45          24.40     4.

 


100m Vorläufe
     Helmut Gleichauf           M45          12.45

 

100m Lauf
     Helmut Gleichauf           M45          12.05     1. BW Meister

 

Weitsprung
     Helmut Gleichauf           M45           5.66     3.

 

200m Lauf
     Helmut Gleichauf           M45          24.55     1. BW Meister

 


100m Vorläufe
     Max Binder                 M15          12.47

     Jonas Reimann              M20          11.68

 

Weitsprung
     Max Binder                 M15           5.72     3.

     Jonas Reimann              M20           6.69     4.

     Helmut Gleichauf           M45           5.92     7.

 

Kugelstoß
     Sarah Kadelka              WJA          10.67     2.


     Till Mersmann              MJB           9.71    10.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          45.84     1. Regiomeister


     Max Binder                 M15          43.29     1. Regiomeister

     Till Mersmann              MJB          31.77    12.

     Michael Weiß               M20          50.67     2.

 

Diskuswurf
     Sarah Kadelka              WJA          30.91     2.

 

200m Lauf
     Jonas Reimann              M20          24.99    16.

 


Blockwettkampf Sprint/Sprung
     Max Binder                 M15        2661        3.

 

Die Einzelergebnisse

100m Lauf
     Max Binder                 M15          12.30

 

Weitsprung
     Max Binder                 M15           5.44

 

Hochsprung
     Max Binder                 M15           1.56

 

Speerwurf
     Max Binder                 M15          40.00

 

80m Hürden
     Max Binder                 M15          13.34

 


4 x 400m
     Männliche Jugend B:
     Binder, M. - Mersmann, T. - Mossa, N. - Baader, D.
                                          04:35.00     1. Kreismeister

     Männliche Jugend A:
     Notheis, T. - Fetzner, J. - Arbogast, J. - Weiß, M.
                                          03:45.30     1. Kreismeister

     Männer:
     Reimann, J. - Kadelka, C.-T. - Weiß, M. - Gleichauf, H.
                                          03:50.50     2.

 

Schleuderball
     Sarah Kadelka              WJA          48.00     1. BW-Meister


     Paul Binder                MJD          28.10     3.

     Max Binder                 MJB          41.65     1. BW-Meister
     Till Mersmann              MJB          41.00     5.

 

Steinstoßen 5kg
     Sarah Kadelka              WJA          10.74     1. BW-Meister

 


Fünfkampf
     Paul Binder                MJD        35.43       10.

     Max Binder                 MJB        49.38        1. BW-Meister
     Till Mersmann              MJB        42.97        5.

     Jonas Reimann              MJA        52.04        3.
     Claus-Thomas Kadelka       MJA        51.19        4.
     Marcus Weiß                MJA        45.58       10.

 

Die Einzelergebnisse

75m Lauf
     Paul Binder                MJD          11.37      7.32

 

100m Lauf
     Max Binder                 MJB          12.29     11.46
     Till Mersmann              MJB          13.72      8.90

     Claus-Thomas Kadelka       MJA          12.27     11.50
     Jonas Reimann              MJA          11.52     13.10
     Marcus Weiß                MJA          12.09     11.87

 

Weitsprung
     Paul Binder                MJD           4.36      8.72

     Max Binder                 MJB           5.29     10.58
     Till Mersmann              MJB           4.68      9.36

     Claus-Thomas Kadelka       MJA           5.92     11.84
     Jonas Reimann              MJA           6.42     12.84
     Marcus Weiß                MJA           5.43     10.86

 

Kugelstoß
     Paul Binder                MJD           6.47      5.18

     Max Binder                 MJB          11.09      8.87
     Till Mersmann              MJB           9.21      7.37

     Claus-Thomas Kadelka       MJA          10.07      8.06
     Jonas Reimann              MJA           8.29      6.63
     Marcus Weiß                MJA           8.05      6.44

 

Schleuderball
     Paul Binder                MJD          28.51      6.34

     Max Binder                 MJB          45.07     10.02
     Till Mersmann              MJB          39.16      8.70

     Claus-Thomas Kadelka       MJA          39.31      8.74
     Jonas Reimann              MJA          46.45     10.32
     Marcus Weiß                MJA          30.73      6.83

 

1000m Lauf
     Paul Binder                MJD        03:43.6      7.87

     Max Binder                 MJB        03:35.4      8.45
     Till Mersmann              MJB        03:32.8      8.64

     Marcus Weiß                MJA          03:21      9.58

 

2000m Lauf
     Claus-Thomas Kadelka       MJA        06:37.3     11.05
     Jonas Reimann              MJA        07:26.9      9.15

 


Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          44.42     2.

 

3000m Lauf
     Jannik Arbogast            MJA       08:49.27     1. BW-Meister

 


100m Lauf
     Tobias Notheis             MJA          12.08     4.

     Helmut Gleichauf           M45          11.98     1.

 

200m Lauf
     Tobias Notheis             MJA          24.62     2.

     Helmut Gleichauf           M45          24.20     1.

 


Weitsprung
     Jonas Reimann              M20           6.21    10.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          45.63     2.

 


Weitsprung
     Helmut Gleichauf           M45           5.85     4.

 

200m Vorläufe
     Helmut Gleichauf           M45          24.22

 

200m Lauf
     Helmut Gleichauf           M45          24.51     4.

 


Blockwettkampf Sprint/Sprung
     Max Binder                 M15        2666       11.

 

Die Einzelergebnisse

100m Lauf
     Max Binder                 M15          12.50      541

 

Weitsprung
     Max Binder                 M15           5.34      529

 

Hochsprung
     Max Binder                 M15           1.56      509

 

Speerwurf
     Max Binder                 M15          42.66      587

 

80m Hürden
     Max Binder                 M15          13.05      500

 


Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          45.31     1.

 


600m Lauf
     Jonas Stumpf                M8        02:09.9     1. Kreismeister

     Vincent Leber               M9        02:20.7     7.

 

1000m Lauf
     Nico Marzinka              M10        04:13.4    12.

     Jonas Müller               M11          03:50     3.

     Paul Binder                M12          03:45     3.

 

Olympische Staffel 400 m - 200 m - 200 m - 800 m
     Männer
     Notheis, T. - Kadelka, C.-T. - Reimann, J. - Arbogast, J.
                                          03:51.80     2.

 


Weitsprung
     Jonas Reimann              M20           6.51     6.

     Helmut Gleichauf           M45           5.97    13.

 

Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          46.30     1. Badische Meisterin

 

200m Vorläufe
     Tobias Notheis             MJA          23.97

 


Dreikampf
     Jonas Müller               M11         803       12.

     Paul Binder                M12        1176        1. Kreismeister
     Philipp Stegen             M12         944       10.
     Lukas-Aaron Notheis        M12         939       11.

 

Vierkampf
     Jonas Müller               M11        1165        6.

     Paul Binder                M12        1560        1. Kreismeister
     Philipp Stegen             M12        1328        4.
     Lukas-Aaron Notheis        M12        1279        5.

 

Die Einzelergebnisse

50m Lauf
     Jonas Müller               M11           9.10      247

 

75m Lauf
     Paul Binder                M12          11.39      374
     Lukas-Aaron Notheis        M12          12.13      313
     Philipp Stegen             M12          11.54      361

 

Weitsprung
     Jonas Müller               M11           3.44      290

     Paul Binder                M12           4.33      424
     Lukas-Aaron Notheis        M12           3.51      330
     Philipp Stegen             M12           3.11      280

 

Hochsprung
     Jonas Müller               M11           1.28      362

     Paul Binder                M12           1.32      384
     Lukas-Aaron Notheis        M12           1.24      340
     Philipp Stegen             M12           1.32      384

 

Ballwurf 80g
     Jonas Müller               M11           29.0      235

 

Ballwurf 200g
     Paul Binder                M12           44.0      378
     Lukas-Aaron Notheis        M12           31.5      296
     Philipp Stegen             M12           32.5      303

 


Speerwurf
    Sarah Kadelka              WJA          45.80     5.
     

    Max Binder                 M15          44.22    12.

 


Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          48.21     3. Deutsche Meisterin

 


Speerwurf
     Sarah Kadelka              WJA          43.93    11.

 

Fünfkampf
     Paul Binder                MJD        37.08       22.

     Max Binder                 MJB        49.41        5.

 

Die Einzelergebnisse

75m Lauf
     Paul Binder                MJD          11.05      7.91

 

100m Lauf
     Max Binder                 MJB          12.41     11.22

 

Weitsprung
     Paul Binder                MJD           4.53      9.06

     Max Binder                 MJB           5.49     10.98

 

Kugelstoß
     Paul Binder                MJD           7.70      6.16

     Max Binder                 MJB          11.86      9.49

 

Schleuderball

     Sarah Kadelka              WJA          40.30         3. Deutsche Meisterin


     Paul Binder                MJD          29.89      6.64

     Max Binder                 MJB          39.20        11.
     Max Binder                 MJB          42.00      9.33

 

1000m Lauf
     Paul Binder                MJD        03:52.1      7.31

     Max Binder                 MJB        03:36.2      8.39

 


50m Vorläufe

     Stephanie Gromer            W7           9.98


     Yannick Notheis             M7          10.69

     Jonas Müller               M11           9.08

 

75m Vorläufe
     Paul Binder                M12          11.27
     Lukas-Aaron Notheis        M12          12.08

 

75m Lauf
     Paul Binder                M12          11.16     1. Kreismeister

 

Weitsprung

     Stephanie Gromer            W7           2.16    16.


     Yannick Notheis             M7           2.35    14.

     Jonas Müller               M11           3.55     7.

     Paul Binder                M12           4.41     1. Kreismeister
     Lukas-Aaron Notheis        M12           3.44    10.

 

Hochsprung
     Jonas Müller               M11           1.20     3.

     Paul Binder                M12           1.28     1. Kreismeister
     Lukas-Aaron Notheis        M12           1.12     5.

 

Ballwurf 80g

     Stephanie Gromer            W7            9.5    21.


     Yannick Notheis             M7           12.0    17.

     Jonas Müller               M11           33.0     9.

 

Ballwurf 200g
     Paul Binder                M12           43.0     1. Kreismeister
     Lukas-Aaron Notheis        M12           35.5     5.

 

Kugelstoß
     Paul Binder                M12           7.90     1. Kreismeister

 

Speerwurf
     Paul Binder                M12          28.10     1. Kreismeister
     Lukas-Aaron Notheis        M12          19.21     2.